07.10.2021, godz. 17.00-18.00
sala 308, bud. A
via e-mail (do 10.10.2021):
sonia.rammer@uap.edu.pl
Naukowcy mówią o czasie, mierzą i dokonują obliczeń, aby stworzyć obraz przyszłości. Analizują skomplikowane modele w komputerach o gigantycznej mocy i uzyskują odpowiedź na pytanie, jak świat będzie wyglądał w 2050, 2070, 2090 roku. Nam trudno jest cokolwiek kojarzyć z tymi datami, nie reagujemy na nie. Jest rok 2019, ten sam, w którym miała miejsce akcja filmu Łowca Androidów. Cztery lata po przyszłości z filmu Powrót do przyszłości. Trzydzieści pięć lat po Orwellowskim roku z powieści Rok 1984. Tak zahipnotyzowały nas postęp i przemiany, że nasz kontakt z przyszłością cechuje brak odpowiedzialności. Sto lat to dla nas cała wieczność, coś wymykającego się wyobraźni (…). Naukowcy są zdania, że wpływ działalności ludzkiej jest tak rozległy, iż weszliśmy w nową epokę w historii świata. To antropocen, epoka człowieka, która następuje po rozpoczętym dziesięć tysięcy lat temu holocenie.
Hasło The Day After, nie bez powodu, może kojarzyć się z tytułem filmu dramatycznego Sci-Fi. Nazajutrz to jednak nie tylko i nie przede wszystkim odniesienie do fabuły filmu traktującego o konflikcie nuklearnym rozgrywającym się w latach 80-tych. The Day After to hasło – klucz, hasło które otwiera różnorodne pola interpretacji i nie posiada jednej prawidłowej odpowiedzi. The Day After wskazuje na ważny moment w czasie, przeżywany mniej lub bardziej świadomie, mniej lub bardziej dramatycznie czy dotkliwie. Jest punktem, cezurą, po której nic nie jest już takie samo jak było wcześniej.
Hasło The Day After może być rozpatrywane w kontekście:
Studenci (wolny wybór) w roku akademickim 2021/2022 realizują temat przewodni The Day After oraz dodatkowo jeden temat z listy podtematów.
Studia licencjackie:
Studia magisterskie:
Dodatkowo, w ramach pracowni, odbędą się przynajmniej dwa obowiązkowe wykłady/spotkania (online) z naukowcami oraz artystami. Szczegóły będą podawane za pośrednictwem strony www pracowni http://crosscultural.pl oraz fb.
Proponowana literatura:
A.S. Magnason, O Czasie i Wodzie, Wydawnictwo Karakter, Kraków 2020
B. Lopez, Arktyczne Marzenia, Wydawnictwo Marginesy, Warszawa 2020
I. Wiśniewska, Lud, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020
S. Aleksijewicz, Czarnobylska modlitwa. Kronika przyszłości, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 212
Film:
N. Meyer, The Day After, 1983
L. Conners, Ice on Fire, 2019, dokument
O. S. Okazaki, Białe światło, czarny deszcz. Zagłada Hiroszimy i Nagasaki, 2007, dokument
I. Schatz, Co się wydarzyło 11 września, 2019, dokument
R. Davies, Years and Years, 2019, serial
R. Murphy, American Horror Story: Apocalypse, 2018, serial
L. Kalogridis, Altered Carbon, 2018-2020, serial
J. Renck, Czarnobyl, 2019, serial